menu

Ostrava v Praze

Ostrava, kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015, představila v Praze svá nejúspěšnější divadla a jejich divadelní inscenace, zpěváky a kapely, fotografy, výtvarné umělce minulé i současné, a v neposlední řadě také architekturu. Obyvatelé Prahy a její návštěvníci se mohli během několika měsíců seznámit s tím nejlepším, co v ostravské kultuře za poslední roky vzniklo, a porovnat tak svou představu o Ostravě se skutečností.

V rámci festivalu Ostrava v Praze se mohli návštěvníci vydat na dvě výstavy prezentující výtvarné umění spojené s Ostravou a jejím okolím. Zúčastnit se také mohli přidané filmové projekce.

Od 14. července do 10. září 2010 proběhla ve výstavní síni Mánes projekt kaVárna OSTRAVA, který představil jakýsi průřez ostravskou minulostí a tak trochu i budoucností. kaVárna OSTRAVA se skládala ze tří relativně samostatných celků, a to Ostravy sběratelské, Ostravy architektonické a Ostravy šumné, která dokresluje atmosféru šumné kavárenské pohody. Nedílnou součástí výstavy v Mánesu byla totiž i skutečná kavárna provozovaná Café Louvre s jedinečným výhledem na Národní divadlo.

V pondělí 23. srpna se jako oficiální přídavek programu Ostrava v Praze promítaly v letním kině na Střeleckém ostrově snímky Kouř a Ing. režiséra Tomáše Vorla.

Kino Světozor již dříve nabídlo divákům filmy tematicky spojené s Ostravou (již zmíněný Kouř Tomáše Vorla či Sluneční stát Martina Šulíka) nebo snímky, na jejichž tvorbě se podílel významný ostravský rodák Karel Reisz.

Kulturní přehlídka dále přinesla různá divadelní představení a vystoupení – v Divadle Bez zábradlí se předvedlo Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče nebo Divadlo loutek Ostrava, na piazzettě Národního divadla pak známé Bílé divadlo nebo naopak Praze neznámé mažoretky z Dolní Lhoty. V rámci hudební linie přehlídky zahrál a zazpíval v Divadle Kalich mimo jiné písničkář Jarek Nohavica, v Roxy zase skupina Buty, v Paláci Akropolis pak jedna z nejmladších českých kapel – Charlie Straight.

Ostrava v Praze je dosud největší přehlídkou, ve které město předvádí najednou svůj kulturní potenciál – svou samozřejmou i zcela neočekávanou kulturu.

Ostrava zároveň představila projekt, se kterým vstoupila do soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Ve spojení města Ostravy, Moravskoslezského kraje a společnosti Vítkovice a.s. se připravil zásadní plán obnovy kulturní infrastruktury Ostravy. Počítá se se vznikem kulturně-sociální čtvrti – Klastru Černá louka – kde má vyrůst moderní koncertní síň, městská galerie, kreativní inkubátor či nové školy, to vše v zeleném území hned vedle řeky Ostravice. Ve Vítkovicích má být vedle chráněných industriálních památek vybudováno velké kongresové centrum a mnoho dalších objektů.

Přehlídka Ostrava v Praze začala 24. května a trvala do 10. září 2010. Festival byl součástí přípravy Ostravy jako kandidáta o titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Copyright Fresh Films © 2020
Kubelíkova 27,130 00 Prague 3, Czech Republic, phone: +420 296 330 940, email: info(at)freshfilms.cz
Films | Film Festival | Video mapping | Eventy
| Design
/